Koordynator oddziału: mgr Elżbieta Brzezicka, psycholog kliniczny, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień (tel. 519 617 985)
Zespół terapeutyczny stanowi wykwalifikowany personel z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami uzależnionymi (tel. 519 617 477)
W Dziennym Oddziale leczymy:
-
osoby uzależnione od alkoholu;
-
osoby uzależnione od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych;
-
osoby uzależnione od hazardu.
Zasady funkcjonowania pacjenta Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień Wrocławskiego Ośrodka Terapii Uzależnień we Wrocławiu:
-
leczenie w DOTU trwa 8 tygodni;
-
zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00;
-
pacjent uczestniczy we wszystkich zajęciach terapeutycznych zgodnie z harmonogramem;
-
w czasie pobytu w Oddziale pacjent zobowiązany jest do zachowania abstynencji od wszystkich środków zmieniających świadomość;
-
w czasie terapii w DOTU pacjenta obowiązuje Kontrakt i Regulamin Oddziału, z którym zapoznaje się pierwszego dnia;
-
złamanie abstynencji oraz nieusprawiedliwiona nieobecność pacjenta na zajęciach jest jednoznaczna z wypisem z Oddziału;
-
o godzinie 11.00 jest wydawane dla pacjentów śniadanie;
-
za czas pobytu w oddziale pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie;
-
do oddziału przyjmowane są również osoby nieubezpieczone.
Pacjenci DOTU korzystają z intensywnych oddziaływań psychoterapeutycznych porównywalnych do oddziałów stacjonarnych jednocześnie wprowadzając zmiany w miejscu zamieszkania i bez konieczności rozłąki z rodziną.
Metody realizacji podstawowego etapu programu terapii uzależnień:
-
Edukacje
-
Terapia grupowa (społeczności, grupy zadaniowe, problemowe, zajęcia integracyjne),
-
Warsztaty umiejętności,
-
Sesje indywidualne z terapeutą prowadzącym,
-
Praca własna pacjenta, medytacje,
-
Konsultacje lekarskie i psychologiczne,
-
Mityngi AA, AH,
-
Spotkania z Klubem Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości „ODNOWA”
Warunki przyjęcia do Oddziału:
Konsultacje z koordynatorem Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień odbywają się w godzinach pracy oddziału tj. 7.00 – 14.35, budynek „M” pokój nr 10 lub 11 tel. 519 617 985 lub -477.
Czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii wynosi od 1 do kilku dni.
W dniu przyjęcia do oddziału wymagana jest:
-
bezwzględna, (co najmniej 10-dniowa) abstynencja od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych i gier hazardowych;
-
skierowanie do szpitala od lekarza pierwszego kontaktu, Poradni Odwykowej lub Poradni Zdrowia Psychicznego;
-
dowód osobisty.
Dla pacjentów Oddziału prowadzimy sesje rodzinne, a dla pacjentów, którzy ukończyli terapię organizowane są raz w miesiącu „Spotkania Absolwentów”. Oba programy są finansowane przez Urząd Marszałkowski.
Mgr Elżbieta Brzezicka – Psycholog kliniczny, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, autorka i realizatorka wielu programów terapeutycznych dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS we Wrocławiu, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu uzależnień. P. o. koordynator Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień. Pełni funkcję biegłego sądowego w przedmiocie uzależnienia od alkoholu przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.
Mgr Ewa Sojda – certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Doświadczenie zdobywałam pracując w oddziałach: detoksykacyjnym, dziennym, całodobowym terapii uzależnień i poradni odwykowej, również na oddziale psychiatrycznym o podstawowym stopniu zabezpieczenia, punkcie konsultacyjnym. Na co dzień pomaga osobom dorosłym, które stykają się z problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki...), czy też straciły kontrolę nad jakimś zachowaniem (hazard, seks, zakupy...) oraz członkom ich rodzin. Ponadto realizowała i nadal realizuje wiele programów adresowanych do osób uzależnionych (treningi, warsztaty umiejętności itp.). Jest w ciągłym procesie rozwoju i kształcenia uczestnicząc w konferencjach i warsztatach, a swoją pracę poddaje regularnej superwizji. W swojej pracy kieruje się indywidualnym i holistycznym podejściem do każdego pacjenta, cechując się empatią i profesjonalizmem, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Mgr Aleksandra Broczkowska – certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Ukończyła 3-letnie szkolenie z zakresu Psychoterapii Gestalt w Ośrodku Edukacji Psychologicznej we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywała pracując w oddziałach dziennym, całodobowym i poradni uzależnień a ostatnio również na oddziale psychiatrycznym o podstawowym stopniu zabezpieczenia. Ponadto realizowała i nadal realizuje wiele programów adresowanych do osób uzależnionych ( treningi, warsztaty umiejętności itp.). W latach 2012-2017 pełniła funkcję biegłego sądowego w przedmiocie uzależnienia od alkoholu przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Na co dzień pomaga osobom dorosłym, które stykają się z problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki...), czy też straciły kontrolę nad jakimś zachowaniem (hazard, seks, zakupy...) oraz członkom ich rodzin. Jest w ciągłym procesie rozwoju i kształcenia uczestnicząc w konferencjach i warsztatach, a swoją pracę poddaje regularnej superwizji. W swojej pracy kieruje się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, cechując się empatią i profesjonalizmem, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Anna Pawłowska – pielęgniarka, specjalista od zarządzania i organizacji w służbie zdrowia, wieloletni pracownik Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, na przestrzeni lat pełniąca różnorakie funkcje . Obecnie pracownik Dziennego Oddziału Terapii Uzależnień.
Zespół pracuje pod superwizją.